Yıl boyu yoğun bir şekilde çalışan ve yaz mevsimi geldiğinde gideceği tatilin hayalini kuran kişiler için her otelde olması gereken ürünlerin kaliteli tercih edilen ekipmanlardan oluşması son derece önemlidir. Aktif çalışma hayatına sahip olan kişiler için Haziran ve Ağustos ayları dahil olmak üzere yıllık izin kullanmak için elverişli süre kabul edilir. Tatil severleri kabul eden ve nitelikli tatil hizmeti veren otellerin misafir kabul etmeden önce eksik ya da yetersiz ekipman kullanması durumunda, bir daha o otele gitmek istememek doğal bir durumdur.

her-otelde-olmasi-gereken-urunler-nelerdir.jpg

Otel odasında birçok ürün arasında yer alan otel ekipmanlarının tam olması ve oda servisi imkânı, işletmenin prestijini arttıran faktör haline gelir. Bir otel dikkat edilmesi gereken ve mutlaka olması gereken ürünler şu şekilde sıralanabilir:

Otel Odasında Tekstil ve Yatak

Bir otelde tatil yapmanın temel amacı istirahat etmek ve yorgunluk çıkarırken keyifli zamanlar geçirmektir. Bu nedenle istirahat etme konusunda önemli yeri olan yatak seçimi dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Ayrıca nevresim takımı, havlu, yatak koruyucu alez, buklet malzemeleri ve battaniyelerin sürekli olarak kullanıldığı düşünüldüğünde, yıkamaya gitmesi gerektiğinde her bir tanesi için yedek bulundurmak mantıklı bir seçim olacaktır.

Otellerde insanların konaklama amacı güttüğü göz önünde bulundurulduğunda, ilk öncelik doğru yatak seçimi olmalıdır. Bu anlamda müşterilerin rahat bir uyku deneyiminin ilk kriter olabileceği düşünülerek bu konuda titiz seçim yapmak gerekir. Hiçbir otel müşterisi yatak markasına bakmasa bile, deliksiz bir uykuya neden olan rahat bir yatağın hafızalarda yer edeceği bilinmelidir. Bu yüzden sadece fiyat odaklı ucuz olduğu için otel odasına yatak seçmek, işletmenin genel izlenimine gölge düşürüleceğinden tercih yaparken dikkat etmekte fayda vardır. Bu noktada kriter otelin büyüklüğü de olduğundan, büyük bir otel için bütçeyi aşmadan alabileceğiniz en kaliteli yataklara yönelmelisiniz.

Otel yatakları ürünleri arasında öncelik her ne kadar yumuşaklık olsa bile, bir süre sonra yatağın içine göçmeyeceği seçenekleri değerlendirmek gerekir. Garanti kapsamında sunulan yataklar, oteller için oldukça uygun bir tercih olacaktır.

Yatak seçimi sonrası nevresim tercihi de misafirlere otelin kalitesini gösteren bir etken olarak kabul edilir. Kaliteli nevresim arayışında iken ürünün tel (iplik) sayısı, kaç derecede yıkanabilir olduğu gibi küçük ama etkili detaylar öncelikli olmalıdır. Nevresim takımlarında kaliteyi belirleyici olan iplik sayısıdır. Genel olarak nevresim takımlarında iplik sayıları 57, 63, 83 ya da 120 tel olarak değişiklik gösterir. Şantiye nevresim takımı olarak bilinen ve bu gibi ortamlarda kullanılan nevresim takımları genellikle 57 telden oluşur. Ancak bu nevresim takımları, otellerde sık sık yıkandığından dolayı oteller için uygun bir seçim değildir. Bu yüzden otel işletmelerinin nevresim takımı tercihi çoğunlukla 63 tel üzerinden olmaktadır.

Otel işletmesinin 5 yıldızlı olmasını ve gelen misafirlerin üst düzey kalite standartlarında otel ekipmanları ile karşılaşmasını isteyen işletmeler ise 83 tel nevresim takımlarını tercih eder. Bu sayede lüks kesimin beklentilerini karşılayarak otel kalitesinin büyük ölçüde artmasını sağlar. Ayrıca 120 tel nevresim takımlarını tercih etmek de mümkündür. Ancak bu ürünün fiyatının pahalı olduğunu bilmeli ve yüksek miktarlarda daha uygun fiyatlarda bu ürünleri yakalamaya çalışabilirsiniz.

Otel Odalarında Havlu Seçimi

Otel odalarının olmazsa olmazı ve en sık kullanılan bir diğer ekipman ise havlulardır. Kaliteli bir havluda aranan ilk kriter her zaman suyun emme oranı ve sunduğu yumuşaklık hissidir. Bir havluda kaliteye sahip olmak için ürünün ağırlığı kalitesiyle doğru orantılı olarak artış gösterir. Yani bir havlunun gramajı ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir denilebilir. El havlularının, banyo havlularının ve yüz havlusunun boyutları birbirinden farklı olduğu için, gramaj olarak da farklı olmaları son derece normaldir.

Yüz Havluları- El Havluları

Yüz havlusu ve el havluları için standart olan ölçü 50x90 cm ve 200 gam kalite olarak başlangıç kabul edilir. Bu ölçüde havluları kullanan işletmeler ise kuaförler, spor salonları, pansiyon ve butik otellerdir. Daha kaliteli ve beklentileri karşılayan yüz havlusu ve el havlusu almak isteyenler için 250-300 gram ağırlığında ürünler uygundur. Gramajın artış göstermesinden sonra, havluda kalite düzeyinin de artış gösterdiğini fark edebilirsiniz.

Ayak Havluları

Bir ayak havlusunda ise ebat 50x70 cm olurken, 200 gram ağırlık kabul edilir. Ev ve otellerde kullanmak için uygun olan bu ürünler, sahip olduğu ayak deseni ile göze güzel ve şık gelmektedir. Daha kaliteli ayak havlusu arayışında olanlar için ürünün farklı ebatlarını bulmak mümkünken, 250-300 gram ağırlık idealdir. Bu havlularda da gramajı yükseldikçe emicilik oranının da arttığı söylenir.

Banyo Havluları

Banyo havlularında kabul edilen standart ebat ise 70x140 cm’dir. Spor salonları, oteller ve evlerde kullanılmak üzere bu gramaj son derece uygundur. Daha yüksek kalitede bir banyo havlusu satın almak isteyen kullanıcılar için tercih 500-600 gram üzerinden yapılmalıdır.

Otellerde Alez Kullanımı

Yataklar otelde en aktif kullanılan ürünler olduğunda, en hızlı deforme olan malzemede otomatik olarak yatak olmaktadır. Neredeyse her gün farklı bir misafir ağırlayan otel yataklarının ömrünü uzatmak ve onu kirden, kokudan ve sudan korumak için yatak koruyucu alezlerden faydalanmak gerekir. Yatak koruyucu alez seçiminde pamuk miktarına dikkat etmeli ve pamuk miktarı arttıkça daha fazla sıvı geçirme ihtimali olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Pu Membran malzemeden üretilen alezler sıvı geçirmez özelliğe sahip olurken, otel ve hastaneler için en fazla tercih edilen alez modeli olarak karşınıza çıkar. Kapitone malzemeden üretilen alezler ise koku ve kirden yatağı korurken, sıvı geçirme özelliği vardır. Bu nedenle otellerden ziyade ev ortamında kullanılması çok daha uygundur.

Battaniye Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ülkemizde bir battaniye ne kadar ağırsa, o kadar çok kaliteli kabul edilir. Bu düz mantık aslında doğru bir düşünce olsa bile, bazı kötü niyetli satıcılar ürünün gramını arttırmak amacıyla farklı hammadde kullanarak battaniye ağırlığını arttırmayı hedefleyen adımlar atar. Bu sayede kalite algısı oluşturmaya çalışan satıcılara dikkat etmek gerekir. Bu anlamda hiçbir kaliteli ürünün ucuz fiyatlara satılmasının mümkün olmadığını bilmek önemlidir. Ucuz battaniye adı altında satılan battaniyelerin ömrü de bir o kadar kısa olacaktır. Battaniye üreticileri için bir maliyet söz konusu olduğundan, iyi olan ürünü ucuz fiyatlara satmaları mümkün olan bir durum değildir. Her kaliteli ürünün görebileceği en dip fiyat piyasada bellidir.

Piyasada aktif şekilde satışa sunulan iki tip battaniye vardır. Bahsi geçen bu battaniyeler şu şekilde sıralanır:

  •  Yün battaniye
  •  Akrilik battaniyedir.

Yün Battaniye: Yün battaniye çok sıcak tutan ve eskiden beri en çok tercih edilen battaniye modelidir. Genellikle kış aylarının en sert geçtiği şehirlerde aktif şekilde kullanılır.

Akrilik Battaniye: Bu battaniye modeli yüne en yakın battaniye çeşididir. Dokunulduğunda pamuk hissiyatı yaratır. Leke tutmaz ve kolay bir şekilde yıkanabilme özelliği vardır. Güve ve haşerelere karşı çok daha dayanıklı olan bu ürünler aynı zamanda kişiyi uyurken sıcak tutarlar.

Otellerde kullanılan battaniyeler ise işletmecinin beklentilerine ve otelin bulunduğu konumun iklim şartlarına göre değişiklik gösterir.

Otellerde Buklet Malzemeleri

Otellerde kullanılan buklet malzemeleri misafirlerin kullanması üzerine yerleştirilen kulak çubuğu, şampuan, sabun gibi ürünlerden oluşur. Bu malzemeler, otel işletmesinin özel talebine göre logolu olacak şekilde de üretilebilir. Gramaj olarak düşük olan bu ürünler, bir odanın 3 gün ile 1 hafta arasında ihtiyacını giderecek şekilde tasarlanır.

Otel İşletmesinde İhtiyacınız Olan Her Şey Elektormarla’da

Bir otelin tüm ihtiyaçlarına yanıt veren hizmet anlayışı ile Elektromarla üst düzey kalite standartlarında işletmeniz adına fark yaratmanıza olanak tanıyan profesyonel bir firmadır. Müşteri odaklı çalışan firmamız için öncelik daima sizin istek ve ihtiyaçlarınız olduğundan, kaliteden ödün vermeden her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Sizde işletmenize nitelikli bir imza atma için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Tüm İhtiyaçlarınızı Karşılayalım...
Hemen bize iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz. Sizlere her konuda yardımcı olmak için çalışıyoruz.
Kurumsal Projem Var